Podejmowanie decyzji jest trudne. Jest jeszcze trudniejsze, gdy nie mamy żadnych solidnych kryteriów, według których moglibyśmy je ocenić. W przypadku braku jasnego zestawu standardów, w końcu idziemy za głosem serca.

 

Prostym sposobem na poprawę umiejętności podejmowania decyzji jest stworzenie listy z kilkoma podstawowymi pytaniami, które możesz wykorzystać za każdym razem, gdy musisz dokonać wyboru. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze podejmujesz decyzje z myślą o swoich długoterminowych celach.

 

Jednym z powodów, dla których ludzie unikają zapisywania tych list jest to, że myślą, iż oznacza to, że są sztywni lub nieelastyczni w swoich pomysłach, ale w rzeczywistości jest odwrotnie: zapisywanie swoich standardów oceny opcji oznacza, że tworzysz więcej elastyczności, ponieważ daje ci coś konkretnego, do czego możesz się odwołać.

 

Kiedy masz taką listę, łatwo jest się do niej odwołać, gdy potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji. Na przykład, jeśli próbuję zdecydować, czy powinienem przyjąć ofertę jednej firmy, czy nie, muszę jedynie spojrzeć na moją listę standardów i zobaczyć, czy nowa możliwość spełnia je lepiej niż to, co mam teraz. Mogę zdecydować, że nie warto zmieniać pracy, jeśli wynagrodzenie nie jest znacząco wyższe niż to, które zarabiam obecnie. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://talkword.pl/ .