Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej osób. Jest to świetny sposób, by zwiększyć komfort korzystania z łazienki oraz wspomóc działanie standardowych kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe posiada ewidentne zalety, które przemawiają za jego wyborem. Wystarczy podkreślić, że jest to system ogrzewania niewidoczny ponad poziomem podłogi, skuteczny i tani. Poniżej rozwijamy ten temat oraz wskazujemy na pozostałe korzyści płynące z wyboru ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze funkcje 

Główną przyczyną, dla której decydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego, jest chęć wygenerowanie dodatkowego ciepła, które będzie rozkładać się równomiernie w całym pomieszczeniu. Jest to o tyle ważne, że standardowe kaloryfery żeberkowe montuje się przede wszystkim przy oknach, a generowane ciepło może z trudem docierać do głębi pomieszczenia.

Najlepszy rozkład ciepła oferuje właśnie ogrzewanie podłogowe. Dotyczy to zarówno rozkładu ciepła pomiędzy poszczególnymi strefami pomieszczenia, jak i pomiędzy poziomem stóp i głowy. Jak dobrze wiemy, ciepło ma tendencję, by uciekać ku górze. 

Oszczędności – dzięki ogrzewaniu podłogowemu 

Ogrzewanie podłogowe pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Jest tańsze w trackie regularnej eksploatacji. Daje też bardziej intensywne odczucie ciepła. Dla uzyskania komfortowej temperatury można obniżyć jej poziom o nawet 1-2 stopnie względem dotychczasowego poziomu. W skali roku wydatki z tytułu ogrzewania mogą zmaleć o nawet kilkanaście procent.

Ogrzewanie podłogowe pozwala też na poprawę jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Dzięki jego wykorzystaniu ilość kurzu i drobinek obecnych powietrzu zmniejsza się. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje bowiem mechanizm konwekcji, który nie powoduje ruchów powietrza. Eliminuje ono także efekt „przypiekania kurzu”, który osiada na powierzchni konwencjonalnych grzejników.