Zbiorniki na deszczówkę świetnie nadają się do przechowywania wody deszczowej, aby można było wykorzystać ją do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Mają one wiele różnych zastosowań, ale wszystkie posiadają te same podstawowe elementy.

Zbiornik podstawowy

To główny korpus zbiornika i miejsce, w którym będzie przechowywana woda. Zazwyczaj jest on wykonany z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego, ale czasami tworzony jest też ze stali lub innego wytrzymałego materiału. Zbiornik główny może mieć okrągły, kwadratowy lub prostokątny kształt i najczęściej występuje w rozmiarach od 50 do 1000 litrów.

Przelew

Sprawia, że nadmiaru wody może spływać z powrotem do gruntu, gdy osiągnie ona określony poziom wewnątrz zbiornika. Przelew jest zwykle wyposażony w rurę, która umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody z górnej części zbiornika przez inny otwór w jego dolnej części.

Filtr

Usuwa zanieczyszczenia z wody deszczowej, zanim dostanie się ona do instalacji wodno-kanalizacyjnej domu, dzięki czemu osad nie będzie zatykał kranów ani rur. Filtr może również zawierać węgiel aktywny, który pomaga usunąć z wody pitnej substancje chemiczne, takie jak chlor czy fluor, które nie występują naturalnie w samej wodzie deszczowej, ale są często dodawane podczas przetwarzania w stacjach uzdatniania wody.