Klimatyzacja domowa to nieoceniony układ, który potrafi uczynić dane miejsce zamieszkania nie tylko komfortowym, ale wręcz idealnym. Jest szczególnie ważna w okresie letnim, gdy wysokie temperatury utrudniają nam życie codzienne. Poniżej przybliżamy temat troski o system klimatyzacji oraz podpowiadamy jakie problemy mogą jej zagrażać i jak im zaradzić. 

Filtry w klimatyzacji domowej – przykładowe zagrożenia i środki zaradcze 

Podstawowym zagrożeniem jest wydmuchiwanie zanieczyszczonego powietrza przez układ klimatyzacji. By było no chłodne, klarowne i bezpieczne, należy zadbać o stan filtra. Jego zadaniem jest pochłanianie kurzu i zanieczyszczeń. Najczęściej stosowane są filtry odwadniające i plazmowe, pełniące dodatkowo funkcję uzdatniaczy powietrza. Podstawowym sposobem, by zadbać o stan filtra jest regularne czyszczenie urządzenia oraz okresowe serwisowanie. 

Ważne jest przede wszystkim oczyszczenie wlotów i wylotów powietrza. Można zrobić to korzystając ze zwykłej szmatki, bawełnianej nasączonej wodą. Trudne do usunięcia zabrudzenia można potraktować środkami czyszczącymi o obojętnym odczynie (np. woda z mydlinami). Nie należy stosować intensywnych chemikaliów. Czyszczenie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre systemy klimatyzacji wyposażone są w sygnalizatory informujące o stopniu zanieczyszczenia filtrów. 

Czyszczenie filtra można również przeprowadzić, korzystając z odkurzacza. Jest to świetny sposób, by wydobyć ukryte w jego strukturze drobinki. Jeśli regularne czyszczenie (powtarzane co dwa tygodnie) nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczna może okazać się wymiana filtra na nowy.

Polecamy skorzystać z pomocy profesjonalnych kontrahentów – takich jak ADK serwis klimatyzacji domowej Wrocław. Pracownicy ADK specjalizują się w serwisowaniu i regeneracji domowych systemów klimatyzacji wszelkich typów i rozmiarów.