Legendarne filmy zawsze odgrywały ważną rolę w historii kina. Kryteria tego, co czyni film legendarnym, nie są uniwersalną definicją, ale ogólnie zgadza się, że filmy muszą mieć znaczenie historyczne, być wysoko oceniane przez krytyków i fanów, i/lub być uznane za arcydzieło. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej znanych filmów, które pasują do tego opisu. Więcej o filmach jednak, znajdziesz na stronie https://soxx.pl/ .

Incepcja

Ten film science fiction z 2010 roku został napisany i wyreżyserowany przez Christophera Nolana. Występuje w nim Leonardo DiCaprio jako profesjonalny złodziej, który kradnie informacje poprzez infiltrację ludzkich snów. Film oparty jest na opowiadaniu o tej samej nazwie autorstwa autora, scenarzysty i dramaturga, Ernesta K. Ganna. Film spotkał się z dużym uznaniem krytyków, zdobył też cztery nagrody Akademii, w tym za najlepsze zdjęcia, najlepszy miks dźwiękowy, najlepsze efekty wizualne i najlepszy montaż.

Skazani na Shawshank

Ten film dramatyczny z 1994 roku został napisany i wyreżyserowany przez Franka Darabonta. Film oparty na noweli Stephena Kinga Rita Hayworth i Shawshank Redemption, opowiada o Andy’m Dufresne (Tim Robbins), niewinnym bankierze, który zostaje niesłusznie skazany za zamordowanie swojej żony i jej kochanka i skazany na dożywocie w więzieniu, gdzie zaprzyjaźnia się z Redem (Morgan Freeman).

Zielona Mila

Zielona mila to film z 1999 roku w reżyserii Franka Darabonta. Został nominowany do trzech Oscarów, a Tom Hanks zdobył nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora w dramacie.

Emocjonalnie oszołomiony strażnik więzienny (Hanks) na amerykańskim południu w czasach Wielkiego Kryzysu zaprzyjaźnia się z więźniem w celi śmierci (Michael Clarke Duncan), który może, ale nie musi być opętany przez nadprzyrodzoną istotę. Zielona mila jest oparta na książce Stephena Kinga o tym samym tytule.