System dyszowy to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na wytwarzanie dużej ilości opakowań kartonowych, które będą odznaczać się wysoką wytrzymałością oraz estetycznym wykończeniem. Rozwiązania dyszowe są stosowane przede wszystkim przez producentów opakowań obsługujących rynek e-commerce oraz prywatnych odbiorców. Jaki klej wybrać do systemu dyszowego? Poniżej skupiamy się na trzech grupach produktów idealnych do zastosowania dyszowego.

Kleje reaktywne termotopliwe – PUR 

Kleje typu PUR (kleje poliuretanowe) zawierają wyłącznie cząstki stałe. Na skutek chemicznego sieciowania (pod wpływem wilgoci oraz kontaktu z podłożem) łączą przedmioty lub powierzchnie. Wydajność klejów PUR jest bardzo wysoka i chętnie są stosowane w tworzeniu połączeń wymagających. W przypadku kartonów i tektury, kleje PUR gwarantują takie korzyści jak odporność na oddziaływanie wilgoci, hydrolizę i mycie. 

Kleje typu PSA 

Kleje wrażliwe na nacisk – nazywane w skrócie klejami PSA – są wysoce wydajne oraz bezpieczne. Wiążą się z niemal każdym typem materiału, na który zostaną zaaplikowane. Wysokie i niskie temperatury nie wpływają na ich właściwości łączliwe. W składzie klejów PSA znajduje się termoplastyczny kauczuk, który zamiast wysychać, zachowuje lepką konsystencję. Jest to częsty wybór przedsiębiorców wykorzystujących system dyszowy.

Kleje dyspersyjn

Są to kleje płynne, na bazie wody, po której odparowaniu uzyskują właściwą konsystencję. Obecne w klejach dyspersyjnych cząsteczki nierozpuszczonych żywic tworzą trwałe i wytrzymałe połączenia. Mogą łączyć różne grupy materiałów, a ich aplikacja jest łatwa. Są idealne do aplikowania na przedmioty o powierzchni niejednorodnej, chropowatej lub porowatej. Są to także wysoce oporne na wilgoć i szeroki zakres temperatur.