Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa, które powoduje jego boczne ułożenie w kształcie litery S, jest najczęściej związana z okresem dojrzewania. Dzieci, u których zdiagnozowano skoliozę w wieku od 10 do 15 lat, są bardziej narażone na bardzo wczesne stadium choroby, w którym można ją łatwo leczyć bez operacji. Ważne jest, aby rodzice, których dzieci mają skoliozę, zwracali uwagę na to, czy ich dziecko jest na dobrej drodze do leczenia – jeśli nie jest, szansa na operację wzrasta.

 

W celu leczenia skoliozy, lekarze przepisują ćwiczenia korekcyjne. Celem tych ćwiczeń jest pomoc we wzmocnieniu mięśni wokół kręgosłupa i zapewnienie dziecku wystarczającego wsparcia, aby jego ciało mogło się dalej rozwijać bez powodowania dalszej skoliozy. Niestety, nie ma jednego ćwiczenia korekcyjnego, które będzie najlepsze dla wszystkich – dlatego ważne jest, abyś wraz z lekarzem omówił kilka opcji przed podjęciem decyzji.

Metoda ScoliSMART jest jedną z opcji, która okazała się skuteczna w leczeniu skoliozy młodzieńczej poprzez korygowanie nierównowagi mięśniowej w ciele pacjenta. ScoliSMART wykorzystuje metodę zwaną terapią wysiłkową: ćwiczenie określonych ruchów przy jednoczesnym wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni. Wykazano, że metoda ta jest równie skuteczna jak tradycyjna terapia fizyczna. Stwierdzono, że pilates jest skuteczny w leczeniu skoliozy poprzez korygowanie braku równowagi mięśniowej, a także poprawę postawy i koordynacji. Badania wykazują, że regularne uprawianie pilatesu może pomóc w zmniejszeniu nierównowagi mięśniowej u osób ze skoliozą. Więcej o sporcie i ćwiczeniach znajdziesz na stronie https://strongo.pl/ .