Jest to pytanie, które często się słyszy, ale rzadko kto zna na nie faktyczną odpowiedź. Podczas gdy większość ludzi może nie mieć pojęcia o składzie ich płynu chłodzącego, ja powiem ci, co to jest i dlaczego jest używane w twoim samochodzie.

 

W chłodnicy Twojego samochodu znajdują się dwa rodzaje płynu chłodzącego: glikol etylenowy i glikol propylenowy. Są to związki organiczne, które są używane jako rozpuszczalniki lub smary w wielu różnych typach zastosowań. Na przykład, zarówno są one wykorzystywane w produkcji farb i barwników, jak i w procesie tworzenia tworzyw sztucznych.

 

Mają również wiele innych zastosowań, jak na przykład działanie jako dodatek do wielu produktów spożywczych i leków, ale nie zamierzam wchodzić w szczegóły na ich temat, ponieważ nie są one istotne dla naszej dyskusji tutaj. Zamiast tego skupimy się na ich zastosowaniu jako płynów chłodzących do pojazdów. W tym poście omówimy głównie glikol propylenowy, ale należy pamiętać, że glikol etylenowy jest również mieszany z wodą, tworząc roztwór, który krąży w całym układzie chłodzenia samochodu.

 

Glikol propylenowy jest bezbarwną cieczą o słabym zapachu, który przypomina mi płyn niezamarzający. Ma prawie neutralny poziom pH (co oznacza, że nie reaguje z innymi substancjami).

Więcej na: beautyride.pl