Igły wybierane są nie tylko przez profesjonalne studia tatuażu, ale także przez osoby praktykujące na własną rękę. Nauczenie się fachu tatuażysty wymaga dostępu do specjalistycznych urządzeń, bez których wprowadzenie tuszu pod skórę będzie nie tylko niebezpieczne, ale nawet niemożliwe. Poniżej przedstawiamy specyfikację igieł do tatuażu oraz podpowiadamy jakie różnice tkwią pomiędzy nimi.

Sprawy ważne i ważniejsze – kontur, cieniowanie i wypełnienie 

Do konturowania stosuje się igły z oznaczeniami LR lub RLS. W przypadku bardziej precyzyjnych wykończeń – warto zastosować igłę TL. 

Igły dedykowane do wypełnień tworzą większą grupę. Znajdziesz zarówno igły do wypełnień delikatnych, jak i tych mocno nasyconych tuszem. Wykorzystywane są między innymi igły RS, RLS oraz RM. Te ostatnie nadają się świetne do cieniowania barw oraz rozmytych przejść kolorystycznych. 

Do cieniowania można stosować także igły M1 i M2. W przypadku projektów, w których występuje delikatne cieniowanie, warto skorzystać z igieł RF. Ponadto do konwencjonalnego cieniowania stosuje się igły RS oraz F. 

Ilość końcówek w igłach 

Każda igła posiada określoną ilość końcówek – niekoniecznie tylko jedną. Ich ilość ma wpływ na przeznaczenie, poziom dokładności oraz tempo wprowadzania tuszu. Na szczęście parametr ten jest najłatwiejszy do opanowania. W jego oznaczeniu nie stosuje się dodatkowych symboli, a jedynie wskazuje ilość występujących końcówek. Przykładowo – oznaczenie 5RL oznacza igłę typu RL z pięcioma końcówkami. Produkty o rozbudowanej liczbie końcówek znajdziesz w ofercie: https://elcartel.pl/wyposazenie-studia-tatuazu/igly-do-tatuazu.html.

Najmniejsze igły posiadają zaledwie 3-5 końcówek. Są to kartridże przeznaczone do tatuowania detali. Największe mogą posiadać nawet 30-40 zlutowanych wspólnie igieł, wymagających zastosowania specjalnych gryfów.