Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jednym z głównych wymogów zrównoważonego rozwoju. Do najpopularniejszych rodzajów energii odnawialnej zalicza się energię wiatru, energię słoneczną oraz energię wodną. Istnieją jednak inne rodzaje źródeł odnawialnych, takie jak ciepło geotermalne czy energia pływów morskich. Produkcja energii odnawialnej wymaga mniejszych szkód dla środowiska i nie powoduje zanieczyszczeń w porównaniu z innymi metodami wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd. A korzystając z usług firmy, która nam to zapewni, jak choćby  https://columbusenergy.pl/, będziemy mogli stworzyć dom w pełni ekologiczny i energooszczędny.

Jak może funkcjonować dom z pomocą odnawialnych źródeł energii?

Panele słoneczne lub elektrownie wiatrowe

Istnieje kilka sposobów na to, aby Twój dom mógł funkcjonować z pomocą odnawialnych źródeł energii. Pierwszym z nich jest instalacja elektryczna, która wykorzystuje energię słoneczną lub energię wiatru. Tego typu instalacja może być umieszczona na dachu lub w pobliżu okna (jeśli jest wystarczająco dużo miejsca). Trzeba też zastanowić się, jaki sprzęt będzie potrzebny do takiej instalacji: panele słoneczne czy turbiny wiatrowe (w zależności od tego, które źródło wybierzemy).

Energia geotermalna

Druga opcja to wykorzystanie energii geotermalnej. Oznacza to, że wykopujemy kilka metrów pod naszym budynkiem i umieszczamy rury, przez które przez cały rok przepływa woda o temperaturze wyższej niż 20 stopni Celsjusza. Następnie wykorzystujemy tę wodę jako ogrzewanie w zimie i jako chłodzenie w sezonie letnim.