Redukcja masy ciała, popularnie zwana także odchudzaniem, to skomplikowany proces, który od wielu osób wymaga wysiłku i silnej woli. Opiera się na zbilansowanej diecie, ćwiczeniach, ale też właściwej suplementacji. Czy peptydy mogą w tym pomóc i w jaki sposób?

Czym są peptydy?

Peptydy są organicznymi związkami chemicznymi, które zbudowane są z aminokwasów (krótsze łańcuchy to oligopeptydy, a dłuższe – białka). Pełnią różnorodne funkcje w organizmie. Przede wszystkim jest to funkcja budulcowa, ponieważ białka tworzą nasze tkanki, w tym tkankę mięśniową. Dodatkowo pełnią funkcje regulujące jako hormony oraz metaboliczne jako enzymy. Oznacza to, że odpowiadają między innymi za przemiany lipidowe, czyli redukcję tłuszczu.

Jak peptydy działają na redukcję?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, peptydy pełnią między innymi rolę regulatorów metabolizmu. W zależności od tego, o jakich peptydach będziemy mówić, będą budować różne enzymy i hormony, co oznacza, że na różne sposoby działają też na nasz organizm.

Przede wszystkim uczestniczą w lipolizie tłuszczu (w rozkładaniu go) oraz hamują lipogenezę, czyli zapobiegają powstawaniu nowego tłuszczu. Dodatkowo peptydy na redukcję zmniejszają apetyt i regulują poziom cukru we krwi, wspomagając silną wolę w braku podjadania. Mają też zdolność do uwrażliwiania organizmu na insulinę, co steruje głodem i poziomem cukru we krwi, a jednocześnie usprawniają metabolizm i procesy trawienne. W efekcie mogą więc bardzo mocno przyspieszyć redukcję wagi.