Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że pięć do dziesięciu procent kobiet w tym przedziale wiekowym ma ten warunek. Brak równowagi hormonalnej jest za tym zaburzeniem, i to może być trudne dla kobiety, aby wiedzieć, czy ona ma PCOS, ponieważ jego objawy różnią się od kobiety do kobiety. 

 

W niektórych przypadkach, przedstawia się to jako nic więcej niż nieregularne miesiączki i nadmierne owłosienie na twarzy. Jednak, gdy stan ten pozostaje niezauważony lub nieleczony, może prowadzić do wielu potencjalnie poważnych powikłań, w tym niepłodności, cukrzycy i chorób serca.

 

Główną przyczyną PCOS jest brak równowagi między hormonami estrogenem i progesteronem – stosunek, który faworyzuje ten pierwszy nad drugim. Zespołowi często towarzyszy wysoki poziom męskich hormonów; w niektórych przypadkach tak wysoki, że powoduje on „wirylizację” – męskie cechy, takie jak wzrost włosów na ciele, trądzik i pogłębiony głos. Może to ułatwić identyfikację, czy masz PCOS, ponieważ te objawy są dość łatwe do zauważenia i zrozumienia, co równa się ze zmianą stylu życia. Jednak wiele kobiet cierpiących na tę przypadłość nie doświadcza wirylizacji ani innych oczywistych objawów; mogą one po prostu zauważyć nieregularne cykle miesiączkowe lub nawet brak miesiączek w połączeniu z nadmiernym owłosieniem ciała. Więcej informacji m.in. o zdrowiu znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/ .