Obecnie na rynku jest wiele różnych rodzajów olejów silnikowych i każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Niektóre oleje mają lepszą odporność na zużycie, podczas gdy inne są bardziej odporne na ciepło lub utlenianie. Oleje mogą też zawierać specjalne dodatki antykorozyjne, które zapobiegają powstawaniu rdzy i korozji w silniku. Dostępne są również dodatki, które pomagają oczyścić silnik, usuwając brud i osady szlamu, które mogą gromadzić się z czasem.

Jak widać, możliwości jest wiele. Wszystkie je znajdziesz na stronie https://liquimoly.sklep.pl/26-dodatki-do-oleju-silnikowego, na której dostępne są różne dodatki umożliwiające lepszą pracę silnika. Czemu jednak służą dodatki do oleju silnikowego i jakie dodatki warto zakupić do swojego samochodu?

Detergent oczyszczający

Najpopularniejszym dodatkiem do oleju silnikowego jest detergent, który pomaga oczyścić silnik, usuwając brud i osady z krytycznych obszarów, takich jak komora spalania i układ rozrządu. Dodatek detergentu może również pomóc w zapobieganiu tworzenia się osadów w oleju. W wielu przypadkach detergent jest łączony z innym środkiem chemicznym zwanym środkiem przeciwzużyciowym (AWA). AWA zmniejszają tarcie pomiędzy ruchomymi częściami silnika, co pomaga zmniejszyć zużycie powierzchni metalowych, takich jak pierścienie tłokowe i ścianki cylindra.

Reduktory tarcia

Innym bardzo ważnym dodatkiem do oleju silnikowego są reduktory tarcia, którymi smaruje się ruchome części w silniku, tak aby ślizgały się po sobie bez zakleszczania się lub zbyt mocnego tarcia. Zmniejsza to straty energii spowodowane tarciem pomiędzy częściami, jak również ciepło wytwarzane podczas tarcia pomiędzy dwoma powierzchniami.